Ara je znesek denarja, ki ga kupec da prodajalcu ob sklenitvi kupoprodajne pogodbe. Šteje se, da je pogodba sklenjena, ko je dana ara, v kolikor ni dogovorjeno kaj drugega. Pri izpolnitvi pogodbe se ara običajno všteje v izpolnitev obveznosti. Če ni dogovorjeno drugače, kupec, ki odstopi od pogodbe, mora pustiti aro prodajalcu, če pa prodajalec odstopi od pogodbe, mora kupcu vrniti dvojno aro. Višina are pri nakupu nepremičnine je običajno 10 % od dogovorjene pogodbene cene, lahko pa se pogodbeni stranki dogovorita tudi drugače.
Atrijska hiša - je običajno pritlična in se ne odpira proti okolici, pač pa je zaprta sama vase in ima notranje dvorišče oz. atrij, ki ponuja stik z naravo znotraj hiše. Običajno gre za srednje veliko hišo, ki ima površino nekje med 120-150 m2 neto bivalnega prostora.
Črna gradnja predstavlja nedovoljeni objekt, ki pa je lahko nelegalni objekt, neskladen objekt in nevarni objekt.
Davek na promet nepremičnin pri prodaji nepremičnine - po prejemu napovedi davčni organ zavezancu odmeri davek na promet nepremičnin (2 % od vrednosti nepremičnine). Davčno osnovo predstavlja prodajna vrednost nepremičnine, če ta ustreza primerljivi tržni vrednosti te nepremičnine.
https://www.fu.gov.si/davki_in_druge_dajatve/podrocja/davek_na_promet_nepremicnin/#c205
Dohodnina od dobička iz kapitala - Davčna osnova za odmero dohodnine od dobička iz kapitala je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi. Stopnja davka, določena v višini 25 %, se na vsakih dopolnjenih pet let imetništva nepremičnine zmanjšuje (po petih letih bo stopnja 20 %, po desetih letih pa 15 %), po petnajstih letih imetništva nepremičnine pa se tega davka ne plača. Davčna osnova se zniža za normirane stroške, za plačan davek na promet nepremičnin ali davek na dediščine in darila ter za dejanske stroške, ki jih je zavezanec imel zaradi vlaganja v obnovo nepremičnine. Slednje zavezanec dokazuje z računi, zato je priporočljivo, da od dobaviteljev oziroma izvajalcev storitev pridobi račune in jih shrani. Davek davčni organ odmeri z odločbo. Če posameznik prodaja stanovanje ali stanovanjsko hišo (ki ima največ dve stanovanji, s pripadajočim zemljiščem), kjer je imel stalno prebivališče in ga je imel v lasti ter je tam dejansko bival vsaj zadnja tri leta pred prodajo, je upravičen plačila dohodnine od dobička iz kapitala.
Dokumentacija za odstranitev objekta - pravnomočno gradbeno dovoljenje je potrebno za odstranitev zahtevnega ali manj zahtevnega objekta, ki se dotika objekta na tuji sosednji nepremičnini ali je od njega oddaljen manj kot en meter. Predpisano projektno dokumentacijo za odstranitev objekta in pridobitev gradbenega dovoljenja mora pripraviti projektant, ki izpolnjuje zahteve gradbenega zakona. Brez gradbenega dovoljenja in le na podlagi prijave začetka gradnje pa se lahko odstrani zahtevni ali manj zahtevni objekt, ki ne izpolnjuje navedenih pogojev za odstranitev objektov. Tudi prijavi začetka gradnje za odstranitev navedenih objektov je treba priložiti projektno dokumentacijo za odstranitev, ki sta jo podpisala projektant in vodja projektiranja.
Energetska izkaznica - Energetska izkaznica stavbe je listina s podatki o energijski učinkovitosti stavbe in s priporočili za povečanje energijske učinkovitosti. Energetsko izkaznico stavbe morajo pridobiti lastniki stavbe ali posameznega dela stavbe v primeru prodaje, obvezna pa je tudi pri oddaji v najem za obdobje enega leta ali več.
Gradbeno dovoljenje je odločba, s katero se investitorju ali investitorki dovoljuje gradnja.
Gradbena parcela - obsega zemljišče pod stavbo in pripadajoče zemljišče ob stavbi, ki je trajno namenjeno redni rabi stavbe oziroma objekta;
Gradbena parcela stavbe (GPS) je zemljišče, ki je trajno namenjeno redni rabi stavbe, ki na njej stoji. Obsega prostorsko medsebojno povezano zemljišče, na katerem, nad ali pod katerim je predvidena ali stoji stavba, in pripadajoče zemljišče ob stavbi, ki je trajno namenjeno za redno rabo te stavbe. GPS obsega tudi zemljišče, na katerem, nad ali pod katerim je predviden ali stoji pripadajoči pomožni objekt te stavbe, in zemljišče, ki je trajno namenjeno za redno rabo tega pripadajočega pomožnega objekta.
Lokacijska informacija za gradnjo se pridobi na občini, na območju katere se zemljišče nahaja. Je pomemben vir informacij za lastnike zemljišč oziroma za investitorje o:
• prostorskih aktih, ki veljajo na območju zemljiške parcele,
• namenski rabi prostora,
• vrstah dopustnih dejavnosti, vrstah dopustnih gradenj in drugih del ter vrstah dopustnih objektov glede namen,
• območjih varovanj in omejitev po področnih predpisih (npr. varstvo narave, kulturne dediščine),
• omejitvah in pogojih iz naslova ukrepov zemljiške politike (obveznost pridobitve soglasja za spremembo meje parcele, območje predkupne pravice občine)
• omejitvah iz naslova zavarovanja prostorskega načrtovanja (prepoved gradenj, parcelacij, pravnega prometa itd).
• spremembah in dopolnitvah oziroma priprave novih prostorskih aktov na območju, kjer se nahaja nepremičnina.
Lokacijska informacija za gradnjo je dokument, s katerim se obvezno morate seznaniti pred nakupom parcele, na kateri želite graditi.
Nelegalni objekt - je objekt, ki se gradi ali ki je zgrajen brez pravnomočnega oziroma dokončnega gradbenega dovoljenja ali v nasprotju s pogoji, določenimi z gradbenim dovoljenjem, če ga gradbenotehnično ni mogoče uskladiti z gradbenim dovoljenjem.
Nelegalni objekt je tudi:
– objekt, za katerega je bilo gradbeno dovoljenje ali dovoljenje za objekt daljšega obstoja odpravljeno ali razveljavljeno,
– začasni objekt po preteku predpisanega časa za njegovo postavitev,
– objekt, za katerega ni predpisano gradbeno dovoljenje, če je zgrajen v nasprotju s prostorskim izvedbenim aktom, razen začasni nujni objekt ali začasni gradbiščni objekt;
Neskladni objekt je objekt, ki ima pravnomočno oziroma dokončno gradbeno dovoljenje, vendar se gradi ali je zgrajen v nasprotju s pogoji, določenimi z gradbenim dovoljenjem, tako da ga je gradbeno-tehnično mogoče uskladiti z gradbenim dovoljenjem in pri tem ne gre za dopustna odstopanja v skladu z 79. členom Gradbenega zakona;
Nezahtevni objekt - je objekt manjših dimenzij, konstrukcijsko nezahteven in prostorsko zaznaven. Natančnejši opis najdete v Uredbi o razvrščanju objektov. https://www.uradni-list.si/_pdf/2022/Ur/u2022096.pdf
Nevarni objekt je objekt, ki ne izpolnjuje bistvenih zahtev in neposredno ogroža zdravje in življenje ljudi, premoženje večje vrednosti, promet ali sosednje objekte;
Objekt daljšega obstoja – 146. člen GZ: Za objekt, del objekta, rekonstrukcijo objekta ali spremembo namembnosti objekta iz prvega odstavka 142. člena tega zakona, ki od 1. januarja 2005 obstaja v bistveno enakem obsegu in bistveno enake namembnosti, lahko investitor, lastnik ali imetnik stavbne pravice zahteva izdajo dovoljenja za objekt daljšega obstoja.
Podnajemniško stanovanje - zelo redko, saj običajno v stanovanju živi najemnik, ki je pogodbo sklenil neposredno z lastnikom stanovanja. V kolikor pa najemnik odda del stanovanja v podnajem neki tretji osebi, mora z njo skleniti podnajemno pogodbo za določen čas in pod pogoji, ki jih določa Stanovanjski zakon. Vendar pa najemnik lahko odda del stanovanja v podnajem le v primeru, če se lastnik stanovanja s tem strinja.
Predkupna pravica - Če je predmet solastnine nepremičnina, imajo drugi solastniki pri prodaji predkupno pravico. Če predkupno pravico uveljavlja hkrati več solastnikov, lahko vsak od njih uveljavlja predkupno pravico v sorazmerju s svojim idealnim deležem.
Predkupna pravica obstaja tudi v primeru, ko ima nepremičnina dva ali več etažnih lastnikov in nima več kot pet posameznih delov. Takrat imajo pri prodaji posameznega dela v etažni lastnini drugi etažni lastniki predkupno pravico.
Predpogodba je pogodba, v kateri se stranki dogovorita, da bosta sklenili glavno pogodbo, ko bodo znane vse okoliščine za sklenitev.
Primopredaja nepremičnine - ko kupec po plačilu celotne kupnine prevzame nepremičnino v posest, je potrebno, da pogodbene stranke podpišejo primopredajni zapisnik, ki služi kot dokaz o ugotovljenem stanju.
Sprememba namembnosti objekta - 3. člen GZ-1: sprememba namembnosti je sprememba namena objekta ali njegovega dela, ki se izvede samostojno ali hkrati z vzdrževanjem, manjšo rekonstrukcijo, rekonstrukcijo ali prizidavo. Za spremembo namembnosti se ne šteje, če se namembnost spreminja v okviru podrazreda v skladu s predpisom, ki ureja klasifikacijo vrst objektov CC-SI, in če se spreminja namembnost znotraj razreda poslovnih in upravnih stavb (razred CC-SI 1220), z izjemo podrazreda Konferenčne in kongresne stavbe (podrazred CC-SI 12204) ali znotraj razreda Stanovanjske stavbe za posebne družbene skupine (razred CC-SI 1130);
Uporabno dovoljenje je odločba, s katero se dovoljuje uporaba objekta. Za začetek uporabe objekta, za katerega je predpisana pridobitev gradbenega dovoljenja, je treba imeti uporabno dovoljenje, razen za nezahtevni objekt. Objekte je treba uporabljati v skladu z gradbenim in uporabnim dovoljenjem.
Po dokončanju gradnje je treba pridobiti uporabno dovoljenje. Zahtevo za izdajo uporabnega dovoljenja mora investitor vložiti najpozneje v 30 dneh po prejemu obvestila izvajalca ali nadzornika, da je gradnja končana. Če investitor v predpisanem roku ne vloži zahteve za izdajo uporabnega dovoljenja, jo lahko vloži izvajalec, nadzornik ali druga oseba, ki je lastnik ali imetnik stvarnih pravic na nepremičnin.
Varščina – Najemnik jo najemodajalcu praviloma plača ob sklenitvi najemne pogodbe. Namen varščine je poplačilo morebitne škode in neporavnanih denarnih obveznosti iz naslova uporabe stanovanja, sicer pa se ob koncu najemnega razmerja brezobrestno vrne najemniku. V primeru, da najemodajalec v času trajanja najemnega razmerja mora uporabiti varščino ali del te za namene iz prejšnjega odstavka, mora najemnik nemudoma nadomestiti uporabljeni znesek varščine.
Vrstna hiša - je enostanovanjska stavba, povezana v niz najmanj treh stavb z istimi tlorisnimi in višinskimi gabariti. Stavbe imajo ločene vhode in skupne ločilne zidove nad skupno parcelno mejo sicer ločenih gradbenih parcel. Osvetljena je le iz dveh strani.
Zazidljiva parcela - parcelo je zazidljiva, če je občina v prostorskem planu to parcelo predvidela kot gradbeno parcelo in hkrati določila tudi pogoje zazidave. Zazidljivost parcele je definirana v prostorskih ureditvenih pogojih občine in v drugih predpisih ministrstva za kmetijstvo, okolje in prostor.
Zemljiškoknjižno dovolilo – z njim se dovoljuje vpis pridobitve pravic na nepremični. Podpis osebe, ki je izstavila zemljiškoknjižno dovolilo, mora biti overjen.
Pokličite nas. Veselimo se osebnega pogovora z vami.
+386 40 416 884