V zadnjih letih se trajnostna gradnja iz nišne izbire preoblikuje v glavni trend v gradbeništvu in nepremičninskem sektorju. Vse več ljudi se zaveda pomena okoljske odgovornosti, kar močno vpliva na nepremičninski trg. Nakupovalne navade se spreminjajo in kupci vse bolj iščejo trajnostne rešitve, ki ne koristijo le okolju, temveč dolgoročno tudi njihovim financam. Kaj torej pomeni trajnostna gradnja in kako ta trend vpliva na trg nepremičnin?
Trajnostna gradnja se osredotoča na uporabo okolju prijaznih materialov, energetsko učinkovitost, zmanjšanje porabe naravnih virov in ustvarjanje bivalnih prostorov, ki imajo čim manjši negativni vpliv na okolje. Gre za koncept, ki ga prepoznavajo tudi mnoge mednarodne organizacije, kot je LEED certifikat (Leadership in Energy and Environmental Design), ki določa standarde za zelene stavbe.
Trajnostne stavbe so oblikovane tako, da zmanjšajo emisije ogljika, porabijo manj energije, reciklirajo odpadke in uporabljajo materiale, ki niso škodljivi za okolje. Primer takšne gradnje je uporaba solarnih panelov, izolacijskih materialov iz recikliranih virov in naravnih gradbenih materialov, kot so les, slama in glina.
Nakup ali gradnja trajnostne nepremičnine ni več le skrb za okolje, temveč tudi ekonomska odločitev, ki dolgoročno prinaša koristi. Kako torej trajnostna gradnja vpliva na trg?
Povečana vrednost nepremičnin
Nepremičnine, ki so zgrajene v skladu s standardi trajnostne gradnje, imajo običajno višjo tržno vrednost. Kupci so pripravljeni plačati več za stanovanja in hiše, ki so energetsko učinkovite, saj pričakujejo nižje obratovalne stroške v prihodnosti. Na primer, domovi z dobrimi energetsko učinkovitimi okni, strešnimi izolacijami in solarnimi paneli imajo nižje stroške ogrevanja in hlajenja.
Manjši stroški vzdrževanja
Kakovostni trajnostni materiali imajo daljšo življenjsko dobo in so manj podvrženi propadanju. Tako lastniki trajnostno zgrajenih nepremičnin dolgoročno privarčujejo pri vzdrževanju in popravilih. Uporaba recikliranih materialov in naravnih surovin, kot je denimo bambus, ki raste hitreje kot drevesa, pa zmanjšuje potrebo po dragih obnovitvenih delih.
Povečano povpraševanje po okolju prijaznih nepremičninah
Potrošniki so vedno bolj osveščeni glede okoljskih vprašanj in iščejo načine, kako zmanjšati svoj ogljični odtis. To pomeni, da je povpraševanje po nepremičninah, ki imajo nizko porabo energije, vse večje. Prihodnji lastniki iščejo stanovanja in hiše, ki imajo energetsko učinkovitost, vključeno zeleno tehnologijo in trajnostne rešitve. Solarni paneli, sistemi za zbiranje deževnice ter energetsko varčne ogrevalne in hladilne naprave so v vse večjem povpraševanju.
Davčne spodbude in subvencije
Vlade po svetu, vključno s slovensko, ponujajo davčne olajšave in subvencije za gradnjo ali prenovo z uporabo trajnostnih rešitev. Nepremičninski kupci ali investitorji, ki se odločijo za ekološke izboljšave svojih stavb, lahko prihranijo ne le na energiji, temveč tudi preko različnih finančnih spodbud. V Sloveniji Eko sklad ponuja subvencije za solarne panele, izolacijo in druge zelene tehnologije. Te subvencije so pomemben dejavnik, ki spodbuja trajnostno gradnjo.
Kljub višjim začetnim stroškom, ki jih trajnostna gradnja prinaša, so dolgoročne koristi za lastnike nepremičnin očitne. Takšne nepremičnine se hitreje prodajajo, imajo višjo tržno vrednost in nižje operativne stroške. Poleg tega imajo lastniki pomembno vlogo pri zmanjševanju vpliva stavb na okolje, saj gradbeni sektor prispeva pomemben delež k svetovnim emisijam CO2.
V Ljubljani se razvija vse več stanovanjskih projektov, ki vključujejo trajnostne rešitve. Soseska Zeleni gaj na Brdu je primer trajnostne gradnje, kjer so razvijalci vključili zelene strehe, energetsko učinkovite materiale in pametne sisteme za upravljanje porabe energije. Stanovanja v tej soseski dosegajo višje cene, vendar so zaradi nižjih mesečnih stroškov ogrevanja in elektrike zelo privlačna za kupce.
Ko iščete nepremičnino, ki je trajnostno zgrajena, bodite pozorni na določene značilnosti, kot so:
Energetska izkaznica: preverite, kakšna je energetska učinkovitost stavbe. Višja ocena pomeni manjšo porabo energije.
Uporaba obnovljivih virov energije: stavbe z vgrajenimi solarnimi paneli, toplotnimi črpalkami ali sistemi za zbiranje deževnice so odličen primer trajnostne gradnje.
Naravni materiali: hiše ali stanovanja, ki uporabljajo les, glino ali reciklirane materiale, so bolj prijazne do okolja.
Zeleni certifikati: če je stavba prejela certifikat, kot je LEED ali BREEAM, to pomeni, da je zasnovana z mislijo na trajnost.
Trajnostna gradnja ni le kratkoročen trend, temveč dolgoročna usmeritev, ki ima pozitiven vpliv na okolje, gospodarstvo in kakovost življenja. Kupci nepremičnin so vse bolj osveščeni in zahtevajo energetsko učinkovite, okolju prijazne rešitve, kar posledično vpliva tudi na tržne cene in povpraševanje. Če razmišljate o nakupu ali investiciji v nepremičnino, je trajnostna gradnja odlična priložnost za varno in donosno naložbo, ki prinaša koristi za vse strani – od lastnikov, najemnikov do planeta.
VIR: n24.si/blog
Ključne besede: trajnostna gradnja, okolju prijazna gradnja, nepremičninski trg, energetska učinkovitost, LEED certifikat, zeleni materiali, solarni paneli, zeleni certifikati, obnovljivi viri energije, tržna vrednost nepremičnin, subvencije za trajnostno gradnjo, povpraševanje po nepremičninah, zmanjšanje emisij CO2, Eko sklad subvencije, pametne rešitve za energijo.
Pokličite nas. Veselimo se osebnega pogovora z vami.
+386 40 416 884